Herfe O Fan - SHahid Moeeni School Herfe O Fan - SHahid Moeeni School

Herfe O Fan - SHahid Moeeni School
وبلاگ فنی و حرفه ای مدرسه شهید معینی 
قالب وبلاگ
پيوندهاي روزانه
مترجم وب
جملات پ ن پ
تصاوير سه بعدي
واحد 3 – بهداشت

آب از منابع اصلي محيط زيست و يكي از مهم ترين نيازهاي انسان است. بسياري از فعاليت هاي كشاورزي، صنعتي ، شهري، خانگي ، حمل و نقل به آب وابسته است.
آب شيرين كه مورد نياز انسان ها و ساير موجودهاي زنده است، به مقدار معيني در طبيعت توليد مي شود. افزايش جمعيت، توسعه ي شهر نشيني ، پيشرفت صنعت و استفاده بيش از اندازه از منابع موجب خالي شدن ذخاير آب و آلودگي آن شده است. همان گونه كه آب مايه حيات است، آب آلوده نيز دشمن انسان است. فاضلاب هاي خانگي، شهري و كشاورزي كه داراي انواع ميكروب ، انگل، سم و موادشيميايي هستند، به آب هاي جاري و زيرزميني نفوذ مي كنند و موجب بيماري و مرگ انسان و ساير جان داران خشكي و آبزي مي شوند.
دانستن اين نكته ضروري است كه ، يك متر مكعب آب آلوده مي تواند چهارصد متر مكعب آب پاك و سالم را آلوده كند.ويژگي هاي آب آشاميدني :

آب آشاميدني بايد پاك و سالم ،صاف و زلال، بدون رنگ، بو و مزه باشد. آب تصفيه شده مناسب ترين آب براي آشاميدن است كه از طريق لوله كشي مورد استفاده قرار مي گيرد.روش هاي سالم سازي آب :

براي اين كار از روش هاي مختلفي استفاده مي شود. مانند :‌جوشاندن آب و استفاده از صافي شنيزندگي سالم :

بسياري از بيماري هايي كه انسان به آن دچار مي شود، در اثر عادت و رفتارهاي ناسالم است . برخي از رفتارهاي ناسالم در گروه رفتارهاي كم خطر قرار دارند. اين رفتارها بيشتر به سلامت خود شخص صدمه مي زنند و اغلب قابل كنترل هستند. مثل: ورزش نكردن ، خوردن شيريني ، تنقلات زياد و …
بعضي از رفتارهاي ناسالم در گروه رفتارهاي پرخطر است و اين رفتارها مي توانند زيان هاي جبران ناپذيري براي افراد جامعه ايجاد كنند.
نوجوانان كه در آستانه، استقلال قرار دارند سعي مي كنند كه خود تصميم بگيرند و روش زندگي خود را انتخاب كنند. اما اين مسئله نيز مهم است كه قادر باشند خود را كنترل كرده و از تصميم هاي نادرست و مرگ بار پرهيز كنند. بررسي پيامدهاي مثبت و منفي تصميم ها، به افراد كمك مي كند تا عاقلانه تر رفتار كنند.دارو و سلامتي :

هر ماده اي كه وارد بدن و موجب تغييراتي در جسم، فكر ، احساس و بطور كلي باعث تغييراتي در وضعيت جسمي و رواني شود، دارو نام دارد. اغلب داروها به منظور پيشگيري، كنترل و درمان بيماري ها كمك مي كنند. داروها ممكن است منشأ گياهي، حيواني يا معدني داشته باشند. امروزه بسياري از داروها به روش شيميايي تهيه مي شوند.
بسياري از بيماران نياز حياتي به دارو دارند. اما تعدادي از آنان بدون دارو نيز درمان مي شوند.
مصرف استفاده ي بيش از حد دارو و بدون تجويز پزشك خطرناك است . گاهي مصرف بيش از حد داروها موجب وابستگي انسان به آن ماده دارويي مي شود و در صورت دسترسي نداشتن به آن دارو، شخص دچار ناراحتي هاي جسماني و رواني مي گردد. برخي از داروهايي كه استفاده ي بي رويه آن ها ايجاد وابستگي مي كند، عبارتند از :
1- داروهاي كاهنده : مصرف اين نوع داروها، ميزان فعاليت بدن را كاهش داده و باعث مي شوند كه اعضاي بدن وظايف خود را به خوبي انجام ندهند. داروهاي آرام بخش و مسكن جزء داروهاي كاهنده اند. مصرف داروهاي كاهنده قوي بسيار خطرناك است.
2– داروهاي محرك: اين داروها ميزان فعاليت بدن را زياد و در كار طبيعي اعضاء اختلال ايجاد مي كنند. كافئين نوعي داروي محرك است كه به مقدار كم در نوشابه هاي غيرالكلي، قهوه ، چاي و كاكائو وجود دارد و بعضي افراد با خوردن آن ها دچار بي خوابي مي شوند.
برخي از داروهاي محرك ، اثر قويتري دارند و موجب افزايش ضربان قلب، فشار خون و تنفس مي شوند. مصرف اين داروها خطرناك است و منجر به وابستگي و مرگ مي شوند. تجويز داروهاي محرك در پزشكي بسيار محدود است.داروهاي مجاز و غيرمجاز:

تمام داروها ، تا حدي براي بدن ضرر دارند اما بعضي از آن ها ، فوايدي دارند كه بيمار در زمان مريضي ناچار به استفاده از آن ها هستند. در واقع فايده ي آن ها بيشتر از زيان آن هاست. اين گونه داروها مجاز نام دارند. (مانند آنتي بيوتيك ها) بعضي از داروها را به نام داروي غيرمجاز مي نامند اين داروها براي مصرف كنند، اطرافيان و بطور كلي جامعه بسيار خطرناك هستند. قانون نيز استفاده از اين داروها را ممنوع اعلام كرده است . مشروبات الكلي و دخانيات از اين گروه است .پرسش واحد 3 – بهداشت
1 – آب مورد نياز انسان و ساير جانداران ، چگونه تأمين مي شود؟

به دو طريق :‌آب هاي سطحي و آب زير زميني كه به صورت جاري و ساكن است.2– نقش انسان در كاهش و افزايش آلودگي آب ها چيست؟

نقش انسان در كاهش آلودگي‌: نريختن زباله در آب ، كنترل فاضلاب ، جوشاندن آب، استفاده از ظروف تميز و مطلوب، استفاده از مواد شيميايي ( يد – كلر)استفاده از صافي ها در كاهش آلودگي مهم است. نقش انسان در افزايش آلودگي : رو باز بودن آب، نزديك بودن چاه آب به فاضلاب، ريختن زباله در آب از موارد افزايش آلودگي است.3 - آب آشاميدني بايد داراي چه ويژگي هايي باشد؟

پاك و سالم ، بدون رنگ ،‌بدون بو ،‌بدون مزه ، صاف و زلال از ويژگي هاي آب آشاميدني است.4- روش هاي سالم سازي آب را نام بريد؟

جوشاندن آب و استفاده از صافي شني ، دو روش سالم سازي آب است.5- چه بيماري هايي به دارو نياز ندارند؟

بسياري از بيماري ها مانند سرماخوردگي ، سرفه هاي خفيف و ضعيف كه با استراحت، غذاي مناسب و مراقبت درمان مي شوند، به دارو نياز ندارند.6- زيان هاي استفاده بي رويه از داروها چيست؟

برخي از داروها ميزان فعاليت بدن را كاهش مي دهند و بعضي داروها ميزان فعاليت بدن را زياد مي كنند. به طور كلي استفاده بي رويه از داروها در اعصاب و قلب تأثير منفي دارند و بسيار خطرناك هستند.7- منشأ داروها از چيست؟

داروها ممكن است منشأ گياهي ،‌حيواني يا معدني داشته باشند. همچنين به روش شيميايي تهيه شوند.8- به چه داروهايي مجاز مي گويند؟

برخي از داروها فوايدي دارند كه بيمار در زمان كسالت ناچار به استفاده از آن ها است. در واقع فايده ي دارو بيشتر از زيان آن است. به اين گونه داروها مجاز مي گويند. مانند : آنتي بيوتيك ها.


برچسب‌ها: واحد 3 – بهداشت, حرفه فن, درس, مدرسه, بهداشت فردی

[ جمعه بیست و یکم مهر 1391 ] [ 20:52 ] [ علی ]
حرفه فن دوم راهنما یی واحد دو کار بابرق

واحد 2 – کار با برق

يکي از مهمترين اکتشافات بشر، کشف نيروي برق بوده است. پس از کشف نيروي برق مولدهاي گوناگوني براي توليد آن و وسايل برقي براي استفاده از آن اختراع شد، استفاده از نيروي برق به پيشرفت علم و صنعت، کمک بسياري کرد.الکتريسته چيست؟

در سالهاي گذشته خوانديد که همه ي مواد از مولکول ساخته شده اند و مولکولها خود از ذرات کوچکتري به نام اتم تشکيل شده اند. اتم داراي دو بخش اصلي يعني هسته و الکترون است. الکترونها روي مدارهايي به دور هسته مي چرخند.هسته و الکترونها

هرگاه دو انتهاي يک سيم فلزي را به يک باتري وصل کنيم، بر الکترونهاي آزاد درون سيم نيز نيرو وارد مي شود و اين نيرو باعث مي شود الکترونهاي آزاد در يک جهت خاص حرکت کنند. حرکت الکترونهاي آزاد در يک جهت خاص درون يک سيم فلزي باعث ايجاد جريان الکتريکي در سيم مي شود.

مواد الکتريکي
وسيله اي که ساير انرژيها را به انرژي الکتريکي تبديل مي کند مولد الکتريکي نام دارد. مثلاً دينام دوچرخه که نيروي چرخشي دوچرخه را به نيروي الکتريکي تبديل مي کند، يک مولد الکتريکي است. در نيروگاههاي برق برحسب شرايط و امکانات، انرژيهاي مختلفي را به وسيله مولدهاي اصلي به انرژي الکتريکي تبديل مي کنند.

توليد، انتقال و توزيع نيروي برق
توليد برق، به وسيله مواد که نام ديگر آن «ژنراتور» است، انجام مي گيرد؛ اما براي توزيع برق يعني انتقال آن از محل توليد به کارگاهها، کارخانه ها و منازل مردم به وسايل و تجهيزات ديگري نياز است که عبارتند از: دکل، کابل، تيربرق، کنتور و ... .آشنايي با بعضي از وسايل انتقال برق

پاره اي از وسايلي که براي انتقال برق به محل مورد مصرف نياز هستند عبارت اند از:
سيم: سيم رشته اي فلزي است که جريان برق را از خود عبور مي دهد. سيمهاي برق را معمولاً از فلز مس مي سازند. براي انتقال برق از منبع به محل مصرف، حداقل به دو رشته سيم نياز است.
فاز و نول: به سيمي که داراي ولتاژ با فشار الکتريکي است فاز و به سيمي که بدون ولتاژ با فشار الکتريکي است، نول مي گويند.
کليد: کليد وسيله اي است که براي قطع و وصل جريان برق به کار مي رود. سيمهايي که به کليد وصل مي شوند، سيم فاز و سيم رابط فاز هستند، کليد هميشه بايد در مسير سيم فاز قرار گيرد.
لامپ: انرژي الکتريکي را به روشنايي تبديل مي کند و يک مصرف کننده ي الکتريکي است. لامپ در سرپيچ بسته مي شود.
پريز: وسيله اي است که به وسيله ي دو شاخه مي توان از آن برق گرفت.
فيوز: فيوز وسيله اي است که در مسير سيم فاز قرار مي گيرد و وظيفه ي آن حفاظت مدار الکتريکي در مقابل عبور جريان غير مُجاز است (باعث قطع مدار مي شود).مواردي از نکات ايمني

اگر جريان برق بيش از حد معيني از بدن انسان عبور کند، انسان دچار برق گرفتگي مي شود و ممکن است به مرگ او بينجامد. وصل شدن برق به بدن موجب گرفتگي شديد قلب و عضلات تنفسي شده مرگ را به دنبال مي آورد. بنابراين در هنگام کار با برق و وسايل برقي بايد به شدت احتياط کرد.

ابزار شناسي
انبردست: براي خم کردن، فرم دادن و بريدن و ... سيم به کار مي رود.
سيم چين: براي بريدن سيم به اندازه هاي دلخواه به کار مي رود.
دَم باريک: براي فرم دادن و خم کردن يا بريدن سيمها استفاده مي شود.
سيم لخت کن: براي جدا کردن روکش از قسمت فلزي سيم (لخت کردن) بدون آنکه قسمت فلزي آن را زخمي کند.
پيچ گوشتي: براي باز کردن و بستن پيچهايي با سرهاي (دوسو و چهارسو) استفاده مي شود.
فازمتر: وسيله اي است شبيه پيچ گوشتي که علاوه بر باز و بسته کردن پيچها، به منظور تشخيص سيم فاز از نول نيز به کار مي رود.

طراحي مدار الکتريکي
به مسير بسته اي که جريان الکتريکي در آن جاري است، مدار الکتريکي مي گويند. نصب مدار الکتريکي با رسم نقشه ي آن آغاز مي شود. هنگام رسم نقشه ي مدار، به جاي وسيله ي حقيقي (مثلاً کليد، پريز، و ...) از علامتهاي خاصي استفاده مي شود. اين علامتها در اغلب کشورها يکسان است و همه ي کساني که با طراحي مدار و سيم کشي آشنايي دارند، آنها را مي شناسند.واحد 2 – سؤالات درس و متن درس
1 – اتم داراي چند بخش است؟

دو بخش: هسته و الکترون2 – چگونه مي توان درون يک سيم فلزي جريان الکتريکي به وجود آورد؟

هرگاه دو انتهاي يک سيم فلزي را به يک باتري وصل کنيم، بر الکترونهاي آزاد درون سيم، نيرو وارد مي شود و اين نيرو باعث حرکت الکترونهاي آزاد در يک جهت مي شود.3- چرا هرچه دوچرخه سوار، تند تر رکاب بزند، نور چراغ دوچرخه اش بيشتر مي شود؟

هر قدر از انرژي ماهيچه اي جهت تندتر چرخيدن دينام دوچرخه استفاده کنيم در نتيجه انرژي الکتريکي بيشتري توليد مي شود.4 – مولد الکتريکي چيست؟ يک مثال بزنيد؟

وسيله اي که ساير انرژيها را به انرژي الکتريکي تبديل مي کند مثل دينام دوچرخه که نيروي چرخشي را به نيروي الکتريکي تبديل مي کند.5 – آيا روشهاي ديگري براي توليد برق وجود دارد؟

بله، انواع باطريهاي خشک، تر و باطريهاي خورشيدي و ... .6 – به چه سيمي فاز و به چه سيمي نول گفته مي شود؟

به سيمي که داراي ولتاژ يا فشار الکتريکي است فاز و به سيمي که بدون ولتاژ الکتريکي است، نول مي گويند.7 – کليد را معمولاً در چه مسيري قرار مي دهند؟

کليد بايد هميشه در مسير فاز قرار گيرد.8 – فيوز چه کاري انجام مي دهد؟

وسيله اي است که در مسير سيم فاز قرار مي گيرد و وظيفه ي آن حفاظت مدار الکتريکي در مقابل عبور جريان غيرمُجاز است (باعث قطع مدار مي شود).9 – آيا انرژي ديگري را مي شناسيد که به انرژيهاي الکتريکي تبديل شود؟ نام ببريد.

بله – انرژي شيميايي – انرژي حرارتي و سوختي – انرژي ماهيچه اي و انرژيهاي ديگر.10 – براي نصب مدار الکتريکي به چه وسايلي احتياج داريم؟

كليد يك پل– جعبه تقسيم– پريز– سرپيچ


برچسب‌ها: حرفه فن, دوم راهنما یی واحد دو کار بابرق, درس حرفه

[ شنبه پانزدهم مهر 1391 ] [ 16:28 ] [ علی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ برای ارتقاء سطح علمی دانش آموزان مدرسه نمونه دولتی پسرانه شهید معینی در درس حرفه و فن ایجاد شده است
مدير وب
مارادر گوگل محبوب کنيد
-
نظرات شما
امکانات وب


براي دانستن آمار اين سايت از شکل زیر استفاده کنید


براي مشاهده ي بهتر سايت از مرور گر فاير فوکس استفاده کنيد در غیر این صورت نمی توانید از امکانات سایت به طوره کامل بهرهمند شوید البته اگر این نرم افزار را ندارید به قسمت (موضوعات وب) و سپس به (دانلود نرم فزار) مراجعه کنید و این نرم افزار را دانلود کنید

www.uplooder.net